شبکه های اجتماعی

aparat

تقدیم به قهرمانان حادثه تلخ ساختمان پلاسکو

  • 22 آذر 1396
  • 911
  • 0

تقدیم به قهرمانان حادثه تلخ ساختمان پلاسکو

پلاسکو | قهرمانان | قهرمانان پلاسکو | حادثه تلخ | حادثه تلخ پلاسکو | رفتارشناسی انسان | موقعیت شناسی | تقدیم به قهرمانان حادثه تلخ ساختمان پلاسکو | تلخ ترین حوادث | رفتار مردمی در حوادث | مدیریت بحران

قهرمانان حادثه پلاسکو

تسلیت عرض می کنم به همه ایرانی های کل دنیا بخاطر حادثه غم انگیزی که در ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد. همچنین به خانواده های عزیز آن فرشته های زمین هم تسلیت می گویم که باعث نجات جان مردم با از دست دادن جان خود شدند. این متون زیبا را تقدیم به این قهرمانان می کنم. تک تک ما افرادی که زندگی می کنیم و هر جایی که هستیم باید قدردان وجود چنین انسان ها باارزش بالایی باشیم. در این متن می خواهم به نکاتی اشاره کنم که واقعا قابل تامل است و احساس کردم که در این رابطه باید صحبت شود و از شما دوست خوبم می خواهم به عنوان یک گفتگوی دوستانه به صحبت هایی که باهم خواهیم داشت، توجه کنید.

مدیریت بحران

دوست خوبم می خواهم در مورد مدیریت بحران برای تو  سخن بگویم، زمانی که یک حادثه ای رخ می دهد. ما به عنوان یک انسان چه وظیفه ای داریم؟ باید دقیقاً چه کاری انجام بدهیم؟ اگر بخواهم صادق باشم باید عرض کنم اکنون یک حادثه بدی رخ داده و کاری از دست ما برنمی آید، که بخواهیم به زمان گذشته برگردیم. مدام بگوییم که چرا الان اینطور شد؟ داد بزنیم، گریه کنیم، هیجان زده شویم، چون الان وقت این نیست که ما بخواهیم احساساتی عمل کنیم. حادثه رخ داده اگر ما بخواهیم بیشتر به سمت آن برویم و فاجعه را بزرگ کنیم. در اصل داریم به ضرر خودمان عمل می کنیم. بنابراین باید با یک دید مثبتی به سمت قضیه نگاه کنیم. بهترین حالت این است که بگوئیم: من الان به چه شکلی می توانم اوضاع را بهتر کنم؟ نکته ای که واقعاً قلب من را به رنج آورد، بیشتر از اینکه کل حادثه بخواهد ناراحتم کند. رفتار اجتماعی یکسری از افراد بود که واقعا جای فکر و بحث دارد. به این معنی که بزرگترین معضل و شاید بزرگتر از این اتفاق و آتش سوزی، همان رفتار اجتماعی یکسری از افراد است.

تکنیک 5 ثانیه

زمانی که ما هرکاری که می خوایم انجام بدیم. فقط کافی است که چشمان خود را پنج ثانیه ببندیم و فکر کنیم قبل از اینکه بخواهیم آن کار را انجام دهیم، تنها 5 ثانیه فکر کنیم این اتفاق افتاده، کاری که ضمیر نا خودآگاه خیلی افراد می گوئید و خیلی از آن ها فی البداهه انجام می دهند، شاید تو خیلی از زمینه ها می خواهند کاری را که انجام دهند به تاخیر بیندازند یا انجام ندهند. ولی در یک زمینه ای که خیلی هم بد می باشد، بسیار سریع عمل می کنند. آن زمینه این است، زمانی که اتفاقی می افتد، اول چیکار می کنند؟ سریع گوشی خود را در می آورند و شروع  به فیلم گرفتن می کنند،  من واقعا تعجب می کنم که این افراد با چه طرز فکری عمل می کنند؟ حتی یک لحظه هم به این فکر نمی کنند که آیا کار بهتری هم است که من بتونم انجام بدم؟ آیا می توانم کمک کنم حتی اگر یک قدم باشد؟ آیا می توانم اصلاً کاری انجام بدهم یا خیر؟ حال پاسخ این پرسش ها دو حالت دارد : بله یا خیر؟ آیا می توانم کمک کنم یا نه آیا شرایطی دارم که اصلاً کمک کنم؟ اگر می توانید خوب کمک کنید؟ اگر جواب منفی است؟ بهتر است که هیچ کاری انجام ندهید.

هنگام وقوع یک حادثه، رفتار درست چیست؟

دوست خوبم قبول این واقعیت خیلی سخت است. اما خیلی از افراد اگر کاری نکنند بهتر از این است که کاری انجام دهند، اگه هیچ کاری نکنند واقعاً می توانند راه را برای کسانی که در این حیطه تخصص کمک کردن به دیگران را دارند، باز کنند. در این شرایط عکسی منتشر شد که آمبولانس می خواست برای کمک برود، اما متاسفانه راهی نبود که بتواند رد شود. زیرا آدم ها این راه را بسته بودند. واقعا خیلی جای فکر داشت، چه طرز فکری است که جلوی ماشین آمبولانس را می گیرند. حتی عکس سلفی می گیرد، یا با هم حرف می زنند، نگاه می کنند، دوست من وقتش نبوده که آن آدم ها در آن شرایط اینکار را کنند و باید دور می شدند و محل حادثه را ترک می کردند، قطعا با این اقدام جان یک نفر را می توانستند نجات دهند. بعضی مواقع خیلی خوب است که ما قبل از اینکه کاری را انجام دهیم، فقط  5 ثانیه فکر کنیم. آیا من می توانم کمک کنم یا خیر؟ اگر جواب شما منفی است، حداقل باید راه را برای کسی که می خواهند کمک کنند، باز کنید به طور مثال برای آمبولانس و کمک هایی که می خواهد به محل حاثه  برسد. متاسفانه بعد از گذشت چندین سال حتی بعد از ساخته شدن اینستاگرام اکثر افراد نمی دانند که این اپلیکیشن برای چه ساخته شده است؟، خیلی از افرادی که روز حادثه جلوی آن ساختمان بودند، مشخص نیست که آیا خبرنگار یا مجری تلویزیون هستند؟، آیا وظیفه ای دارند یا خیر؟ اصلا آیا لزومی دارد که این گوشی را از جیبتان در بیاورید و عکس و فیلم  گرفته و بفرستید؟ فقط بخاطر اینکه چند لایک، بازدید یا کامنت بگیرید؟ یا خود را سرگرم کنید؟ اصلاً این قضیه برای شوخی و سرگرمی نیست، جان چندین انسان در میان است، آیا واقعا فکر نمی کنید که قبل از اینکه کاری انجام دهید، باید 5 ثانیه فکر کنید؟

 

قهرمانان حادثه پلاسکو

 

رفتار اجتماعی

شاید خیلی از افرادی که اینکار را کردند، بین خود ما هستند، و این وظیفه ماست که گوشزد کنیم. اما باز به یک رفتار اجتماعی خیلی بدتر بر می خوریم. اینکه یک روز بعد عکسها، فیلم ها به اشتراک گذاشته شده و افرادی می خواهند به آنها بگویند که کسانی که عکس و فیم منتشر کرده اند کار خیلی اشتباهی انجام داده اند، شروع به فحاشی و نوشتن متن های خیلی بدتری می کنند، یعنی درس دادن ما هم با بدترین شکل برخورد مواجه می شود. یک نفر کار اشتباهی را از روی نادانی انجام داده است و وقتی ما می خواهیم که اصلاحش کنیم به او فحاشی می کنیم، خوب دستاور این قضیه چیست؟ آیا آن فرد اصلاح می شود؟ آیا آن فرد متوجه می شود که من می توانستم کار بهتری انجام دهم، شاید می توانستم کار بهتری انجام دهم و در بهترین حالت من هیچ کاری نمی کردم و خیابان یا محل حادثه را خالی می کردم، برای اینکه افراد دیگری بتوانند کمک کنند. پس فحاشی کردن در شبکه های اجتماعی چون فیس بوک، اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی کار بسیار ناشایست است. این به مراتب از کاری که فردی در حادثه عکس سلفی می گیرد و واقعا بدتر  از آن، اینست که فردی به دنبال لایک و بازدید می گردد، پس این رفتار اجتماعی می تواند یک جامعه را بسازد و این اصلاح رفتار از من و شما شروع می شود.

قبل از انجام هر کاری کمی فکر کنید

من (خواننده) متن باید این کار را از خودم شروع کنم و قبل از اینکه بخواهم کاری را انجام دهم، قبل آن فقط 5 ثانیه فکر کنم، من به چه شکلی می توانم اوضاع را بهتر کنم؟ شما هم باید این کار را شروع کنید، اگر در بین دوستان و اطرافیانتان می بینید که فردی نمی تواند خوب فکر کند و بعد از 5 سال فکر کردن هم ایده ی خوبی هم به ذهنش نمی آید. این وظیفه من و شماست که به او تلنگر بزنیم و این را بگوییم که واقعا اگر که نمی توانند کمک کنند. حداقل خیابان را باز کنند که افراد کمک رسان بتوانند به نحو احسن کار خودشان را انجام دهند و این واقعا دردآوراست که آمبولانس پشت ترافیکی  جمعیت مردم مانده و این واقعاً تامل برانگیزه  است یعنی اینکه یک فرد نمی خواهد آتش نشانی که زیر آواره مانده نجات پیدا کند، گفتن این صحبت ها واقعا سخت است و باید با آن مواجه شویم  و در اتفاق بعدی بهتر عمل کنیم.

سوال کلیدی

دوست خوبم حال یک سوال کلیدی از خود بپرسید که چه درسی از این حادثه گرفتید، چه رفتار اجتماعی را نباید انجام بدهید؟ چه رفتاری را باید انجام بدهید؟ دوستان عزیز این موضوع را از جنبه یک نگرش وظیفه خودم دانستم که به آن اشاره ویژه ای کنم و حداقل اینطور رفتار را خود من انجام دهم. ببینم که چه رفتارهای اجتماعی درست است و چه رفتار های اجتماعی درست نیست؟ چه رفتاری از من این قضیه رو تشدید کرده است؟ دوستان عزیز ما همه مسئول هستیم. در مواقعی که حوادثی رخ می دهد، نیاز به این داریم که با آرامش قضیه را بهتر مدیریت کنیم، هرکسی هر کاری از دستش بر می آید در این مواقع باید انجام دهد و دریغ نکند، حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم، این است که فضا را متشنج نکرده، در فضای مجازی هم سعی کنیم عکس ها و فیلم های خانواده های آسیب دیدگان را تا حد امکان منتشر نکنیم تا آنان را بیشتر ناراحت نکنیم، خیلی مهم است که ما یک تبلت و یک گوشی در اختیار داریم، بدانیم که چیکار می کنیم، اینکه چه کامنتی می گذاریم و یا چه عکسی را به اشتراک می گذاریم خیلی مهم است. در نهایت همه باید در این مواقع دعا کنیم که از این قضیه و قضایایی شبیه به این بگذریم تا بتوانیم به آرامش بیشتری برسیم. من همیشه برای ایران  عزیز دعا می کنم که دیگر اتفاق شبیه به این  در ایران عزیزمان رخ ندهد.

با سپاس فراوان از شما دوست عزیز، امیدوارم بیشتری بهره را از مطالب مقاله تقدیم به قهرمانان حادثه تلخ ساختمان پلاسکو در افراد برده و شاهد اثرات آن در بهبود زمانبندی خود بوده و آن ها را از طریق ارسال کامنت با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

موفقیت شما روزافزون

حسین عزت خواه ، مدرس موفقیت و کارآفرین

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط